Aktualności

Więcej informacji znajduje się na  portalu społecznościowym Facebook

We wtorek i w środę w naszej szkole odbyły się zawody sportowe w ramach Powiatowej Licealiady w tenisie stołowym. W pierwszy dzień do rywalizacji przy stołach stanęły dziewczęta, które reprezentowały szkół z Jarosławia. Rywalizacja była bardzo zacięta a miejsca medalowe przypadły następującym szkołom:

🥇 miejsce 1 Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika

🥈 miejsce Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących

🥉 miejsce Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące

W zawodach brały również reprezentantki naszej szkoły, które w składzie Aleksandra Greń 5 Th oraz Barbara Jacek 4 Tżh zajęły 7 miejsce.

W środę natomiast rywalizowali chłopcy z szkół naszego powiatu. Pojedynki stały na wysokim poziomie, obfitowały w długie wymiany oraz nieoczekiwane zwroty akcji a podium zajęły następujące szkoły:

🥇 miejsce Zespół Szkół Spożywczych i Biznesowych w składzie Alan Zieliński 2 Th oraz Kacper Kocaj 3 Th

🥈 miejsce Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących

🥉 miejsce Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących

Przypomnijmy,że dwie najlepsze szkoły w kategorii dziewcząt i chłopców uzyskały awans do zawodów rejonowych ❗️

Wszystkim uczestnikom gratulujemy oraz dziękujemy za udział w zawodach a szczególne podziękowania kierujemy do Pani Dyrektor Doroty Wierzbińskiej – Dubaj za możliwość zorganizowania zawodów, dla Pana Konrada Zielińskiego za sprawną organizację i przeprowadzenie zawodów oraz dla Pani wicedyrektor Urszuli Machaj, Pani Stanisławy Makarowskiej, Pani Agnieszki Siwoń i Pani Anny Nowak za przygotowanie pysznego poczęstunku dla wszystkich uczestników!

Serdecznie dziękujemy ekspertowi kulinarnemu Panu Dawidowi Domin z firmy RM Gastro Polska RM Gastro Sp. z o.o. za dzisiejsze spotkanie warsztatowe w pracowni zawodowej. Warto uczyć się od najlepszych, a praktyka czyni mistrza.

Doposażenie pracowni w nowoczesny sprzęt w postaci wielofunkcyjnego pieca konwekcyjno-parowego ułatwi oraz uatrakcyjni realizację kształcenia praktycznego naszej młodzieży.

Sporządzając dzisiejsze menu nauczyciele oraz uczniowie z klasy 2 technikum technologii żywnosci przygotowali potrawy pieczone, gotowane oraz smażone w nowoczesnym piecu.

Degustacja potraw zakończyła się pysznym deserem. Zostały podane pancakes z jabłkami i cynamonem usmażone w piecu. Pan Dawid przygotował też dymiącą niespodziankę i błyskawicznie z użyciem ciekłego azotu powstały lody o smaku truskawek, jabłek z cynamonem oraz wanilii. Było profesjonalnie, twórczo, inspirująco oraz przepysznie.

12 grudnia w ZSSiB odbył się doroczny Konkurs Kolęd i Pastorałek. Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności wokalne wprowadzając wszystkich w świąteczny nastrój. Jury postanowiło przyznać trzy pierwsze miejsca. Zwycięzcami konkursu zostali: Oliwia Cichocka i Jolanta Gółka z klasy 2 Tf, Weronika Homik z klasy 2 Th oraz Klaudia Bednarczyk z klasy 3 Tat.

Wręczenie nagród miało miejsce podczas apelu świątecznego, który odbył się 19 grudnia. Konkurs był wspaniałym wstępem do nadchodzących świąt Bożego Narodzenia i świetną okazją do zaprezentowania talentów muzycznych uczniów ZSSiB.

Lekcja patriotyzmu w ZSSiB

13 listopada 2024r. cała społeczność szkolna wzięła udział w uroczystej akademii z okazji 106 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ta niecodzienna lekcja historii pod tytułem „Wolność” poświęcona była:

Pamięci tych, co zginęli walcząc o odzyskanie niepodległości w latach 1795 – 1918,

Pamięci tych, którzy w latach niewoli podtrzymywali naród na duchu, nieśli nadzieję i zagrzewali do walki o wolność ojczyzny

Pamięci tych, którzy tworzyli niepodległe państwo polskie w latach 1918 –1939

Pamięci tych, którzy oddali życie podczas II wojny światowej – w walkach na frontach całego świata, w więzieniach, w obozach pracy i zagłady, w gettach, w powstaniu warszawskim…

Pamięci tych, którzy oddali życie, walcząc z komunizmem

Pamięci świętego Jana Pawła II, papieża Polaka, który wspierał naród i dawał nadzieję w najtrudniejszych jego chwilach

Tym wszystkim Polakom, którzy w minionym stuleciu, podczas 123 lat zaborów i 44 lat sowieckiego zniewolenia ginęli w imię wolności i niezależności naszej Ojczyzny.

Biografie wybranych polskich bohaterów narodowych: żołnierzy, muzyków, duchownych, naukowców, polityków, słowa i melodie pieśni patriotycznych, wspólny śpiew Mazurka Dąbrowskiego, Roty, Pierwszej Brygady, Żeby Polska była Polską…, testament Witolda Pileckiego:

„Kochajcie ojczystą ziemię, Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem”, skłoniły wszystkich zebranych do refleksji nad osobistym pojęciem patriotyzmu i wolności.

Do odpowiedzi na pytanie: A Ty? Czy jesteś dumny z tego, że jesteś Polakiem ?

Podczas uroczystości zostały również wręczone dyplomy i nagrody laureatom tegorocznego XIV szkolnego Konkursu Piosenki i Pieśni Niepodległościowej:

I miejsce Weronika Homik kl. 2Th i Klaudia Bednarczyk kl.3Tt

II miejsce Natalia Florek kl.3c

III miejsce Fabian Zarębiński i Filip Kamiński kl.2Th

oraz zwycięzcom konkursu na najciekawszą stylizację w barwach biało-czerwonych: klasie 3Ta i Nauczycielom ZSSiB

Podczas spotkania technolodzy żywności częstowali społeczność szkolną tradycyjnymi, upieczonymi w szkolnych pracowniach cukierniczych, biało-czerwonymi rogalikami.

Organizatorzy: Bernadetta Chrzan, Bożena Wojciechowska, Małgorzata Bratek bardzo dziękują uczniom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości: Weronika Homik kl.2Th, Klaudia Bednarczyk 3Tt, Natalia Florek 3c, Kamila Dudek 3Ta, Faustyna Olejarz 2k, Martyna Kruk 2Tf, Amelia Moszkowicz 3Th, Emilia Strycharz 3Th,Julia Grzeszczak 3Th, Faustyna Wańkowicz 3Th, Gabriela Sieńko 3Th, Adrian Halejcio 5Tat, Joel Kunach 5Tat, Adrianna Mnich 4Tft, Zuzanna Motyka 2Tt, Paulina Wieliczko 2Th, Piotr Ożóbko 3Tż, Gracjan Marciniszyn 3Tż, Julia Sas 3Tż, klasa 2Th. Organizatorzy szczególne dziękują Panu Grzegorzowi Lewkowiczowi za oprawę techniczną i muzyczną oraz Pani Urszuli Machaj za przygotowanie wraz z młodzieżą „niepodległościowych rogalików”.

KONFERENCJA PREZENTUJĄCA EUROPEJSKI WYMIAR KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO ZSSiB

30 października w ZSSiB odbyła się konferencja upowszechniająca rezultaty projektu Nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000127344. Projekt realizowany od 01.06.2023 r. w ramach akredytacji posiadanej w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe współfinansowany jest przez Unię Europejską.

Podczas spotkania koordynatorzy podsumowali dotychczasowe działania projektowe, a uczestnicy przedstawili umiejętności zdobyte w Palermo na Sycylii, Paphos na Cyprze i Rimini we Włoszech podczas 4-tyg. praktyk (technikum), 2-tyg. staży (BSIS) oraz 2-tyg. staży job shadowing – obserwacji pracy (nauczyciele). W ciekawy sposób pokazali gościom przygotowane prezentacje, filmiki i scenkę z recepcji hotelowej. Ciepło wspominali praktyki, staże, poznane osoby, program kulturowy i czas wolny. Pokazali też jak za granicą propagowali proekologiczne zachowania. Podkreślali, że są dumni z tego, że mogli reprezentować Polskę podczas mobilności. Cieszymy się, że wrażeniami z mobilności mogli podzielić się z zaproszonymi gośćmi:

– przedstawicielami Starostwa Powiatowego w Jarosławiu w osobach: Andrzej Wyczawski etatowy członek Zarządu Powiatu Jarosławskiego, Anna Petynia p.o. Naczelnika Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych, Agnieszka Mroczka Skarbnik Powiatu,

– dyrektorami szkół i placówek – ZSDGiO, ZSI, ZSBiO, SOSW

– rodzicami uczestników oraz kadrą i pracownikami ZSSiB.

W 2024 roku w mobilnościach wzięło udział:

– 8 uczniów technikum (technik technologii żywności, t.żywienia i usług gastronom., t.hotelarstwa)

– 2 nauczycielki przedmiotów zawodowych (branży fryzjerskiej i gastronomicznej).

Nabór zróżnicowanej grupy umożliwił udział uczniów z mniejszymi szansami co poskutkowało nie tylko rozwinięciem umiejętności zawodowych i językowych, ale w dużej mierze społecznych.

Żałujemy jedynie, że budżet projektu pozwolił na realizację jedynie 40% zaplanowanych we wniosku mobilności. Pomimo tego, że koordynatorzy wnioskowali o przedłużenie projektu i dodatkowe środki, przyznana minimalna kwota nie pozwoli na zwiększenie liczby mobilności, tak jak zakładano.

Spotkanie zakończyło się degustacją regionalnych potraw włoskich i cypryjskich przygotowanych przez uczestników projektu. Były to:

– Sycylijska sałatka z filetami pomarańczy / Insalata siciliana con filetti all’arancia

– Cypryjski ser halloumi z grillowanymi warzywami / Κυπριακό χαλούμι με ψητά λαχανικά

– Śródziemnomorskie bułeczki / Involtini mediterranei

– Włoskie tagliatelle z płatkami parmezanu / Tagliatelle con scaglie di parmigiano

– Włoska ziołowa focaccia / Focaccia alle erbe

– Sycylijskie arancini / Arancini siciliani

– Sycyliskie cannoli / Cannoli siciliani

– Lody pistacjowe w bułce maślanej / Brioche con gelato al pistacchio

Jesteśmy niezmiernie dumni z naszych uczniów.

Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

W dniu 11.10 w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Przy tej okazji ślubowanie złożyli uczniowie klas pierwszych Technikum oraz Szkoły Branżowej. W uroczystości wzięli udział nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, uczniowie oraz przedstawiciele Rady Rodziców.

Życzenia nauczycielom złożyli kolejno: Pani Dyrektor ZSSiB Dorota Wierzbińska Dubaj, przedstawiciele rodziców oraz przewodnicząca Samorządu Szkolnego. Następnie członkowie Szkolnego Klubu Mediatorów wręczyli nagrody dla „najbardziej uśmiechniętych nauczycieli” w szkole, wyłonionych w drodze plebiscytu zorganizowanego wśród uczniów ZSSiB w Światowym Dniu Uśmiechu przypadającym w dniu 4 października.

Podczas uroczystości Dyrektor Szkoły Pani Dorota Wierzbińska- Dubaj wręczyła wyróżniającym się w pracy nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi „Nagrody Dyrektora Szkoły”.

Na koniec obchodów Dnia Nauczyciela w ZSSiB odbyła się część artystyczna akademii przygotowana przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli języków obcych: Patrycji Lach, Iwony Krzeszowiec oraz Grzegorza Lewkowicza.

Uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2024/2025

Po mszy św., punktualnie o godzinie 9.00, cała społeczność ZSSiB spotkała się na szkolnym podwórku, aby wspólnie rozpocząć nowy rok szkolny. Wypoczęci po wakacjach, opaleni i z nowymi siłami do wytężonej pracy wysłuchaliśmy słów pani dyrektor Doroty Wierzbińskiej – Dubaj, która ciepło przywitała młodzież i pracowników szkoły. Szczególne gorąco zostali przywitani uczniowie klas pierwszych, których początkowe zagubienie szybko zastąpił uśmiech i poczucie, że wybrali właściwą szkołę średnią. Po spotkaniu z dyrekcją uczniowie udali się do sal na krótkie organizacyjne zajęcia z wychowawcami. Mamy nadzieję, że kolejny rok będzie w naszej szkole pasmem sukcesów, wspólnych działań i pogłębiania więzi nas łączących.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025

Godz. 8:00 Msza Św. w kościele O. Reformatów

Godz. 9:00 spotkanie wszystkich klas na podwórku szkolnym z dyrekcją szkoły i nauczycielami

Godz. 9:15 spotkanie uczniów klas pierwszych z wychowawcami w salach

Klasa 1Tżh sala nr 30

Klasa 1f sala nr 28

Klasa 1k sala 29w

Klasa 1c sala 26

Zapytanie ofertowe na wynajem pomieszczenia na prowadzenie sklepiku szkolnego w Zespole Szkół Spożywczych i Biznesowych
im. Marii Curie-Skłodowskiej w Jarosławiu

Załączniki:

Zapytanie ofertowe na wynajem sklepiku

OFERTA – Załącznik nr 1

Umowa najmu pomieszczenia na sklepik szkolny- Załącznik nr 2

Zestaw podręczników do przedmiotów ogólnokształcących

Klasy 1 technikum

Klasy 2 technikum

Klasy 3 technikum

Klasy 4 technikum

Klasy 5 technikum

Klasy 1 Branżowa Szkoła I Stopnia

Klasy 2 Branżowa Szkoła I Stopnia

Klasy 3 Branżowa Szkoła I Stopnia

Klasy 1 technikum

Klasy 2 technikum

Klasy 3 technikum

Klasy 4 technikum

Klasy 5 technikum

Klasy 1 Branżowa Szkoła I Stopnia

Klasy 2 Branżowa Szkoła I Stopnia

Klasy 3 Branżowa Szkoła I Stopnia

Zestaw podręczników do przedmiotów zawodowych

Klasy 1 technikum

Klasy 2 technikum

Klasy 3 technikum

Klasy 4 technikum

Klasy 5 technikum

Klasy 1 Branżowa Szkoła I Stopnia

Klasy 2 Branżowa Szkoła I Stopnia

Klasy 3 Branżowa Szkoła I Stopnia

Klasy 1 technikum

Klasy 2 technikum

Klasy 3 technikum

Klasy 4 technikum

Klasy 5 technikum

Klasy 1 Branżowa Szkoła I Stopnia

Klasy 2 Branżowa Szkoła I Stopnia

Klasy 3 Branżowa Szkoła I Stopnia

Terminy egzaminów poprawkowych rok szkolny 2023/2024

Powiatowe zakończenie roku szkolnego

Powiatowe zakończenie roku szkolnego to bardzo ważna uroczystość dla wszystkich szkół ponadpodstawowych powiatu jarosławskiego. W tym roku to wyjątkowa spotkanie odbyło się w naszej szkole. Wśród znakomitych gości znaleźli się między innymi: Anna Huk Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Starosta Powiatu Jarosławskiego Kamil Dziukiewicz, Wicestarosta Krzysztof Cebulak, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Magdalena Rożek, Przewodnicząca Komisji Oświaty Agnieszka Pieniążek, Etatowy Członek Zarządu Andrzej Wyczawski, Skarbnik Powiatu Agnieszka Mroczka, Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Marta Kurpiel, Naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji Monika Maj-Lichończak, Magdalena Lehnart reprezentująca Urząd Miasta Jarosławia, Ewelina Olejarz dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, Wioletta Propola Komendant Ochotniczego Hufca Pracy, Tadeusz Słowik właściciel Restauracji „Klasyczna”, Piotr Cisek zastępca dyrektora ds. lecznictwa Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej, Lidia Sobczyńska prezes Stowarzyszenia Sympatyków ZSSChiO, Dorota Grząba kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Jarosławiu oraz dyrektorzy szkół.

Na początku zebrani usłyszeli wiele ciepłych słów od Starosty Jarosławskiego za wkład w rozwój edukacji naszego powiatu. Następnie wręczono najzdolniejszym uczniom świadectwa z wyróżnieniem. Pani dyrektor odczytała list gratulacyjny skierowany do rodziców najzdolniejszych uczniów klas branżowych, którzy dzisiaj zakończyli edukację w ZSSiB. Życzenia dla całej społeczności szkolnej przekazała również przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego. Uroczystość zakończyła się krótkim programem artystycznym w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Nadszedł więc czas na zasłużony wakacyjny wypoczynek. Do zobaczenia we wrześniu!

Witaj majowa jutrzenko,

Świeć naszej polskiej krainie,

Uczcimy ciebie piosenką,

Która w całej Polsce słynie….”

3 maja 1791 r. to jedna z ważniejszych dat w historii naszego kraju – to data uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji. Już podczas rozbiorów polscy patrioci obchodzili tę rocznicę, a wielkim świętem państwowym stała się ona w okresie międzywojennym. 6 kwietnia 1990 r. Sejm RP zdecydował przywrócić na nowo dzień 3 Maja jako święto państwowe.

W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. cała społeczność ZSSiB świętowała 233 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczestnicząc w niecodziennej lekcji historii.

Uczniowie z klas 1Tż, 1Tt, 1Th, 2ta, 2Tf, 2Th,2Tż, 2k, 1f oraz 3 uczniów z ZSBIO poprzez wiersze, pieśni i taniec poloneza przypomnieli ważne wydarzenia z historii naszego kraju..

Spotkanie było okazją do chwili refleksji nad tak ważnymi zagadnieniami jak Ojczyzna, Naród, Wolność. Uczniowie w swoim wystąpieniu podkreślali, że …„naród, który nie zna swojej przeszłości, ginie i nie buduje przyszłości…”.

Do zobaczenia w dorosłym życiu!

W dniu 26.04.2024r. odbyła się uroczystość pożegnania uczniów czterech klas maturalnych: 5 Tap, 5 Tfp, 5Ttp, 5 hżp, którzy zakończyli naukę w naszej szkole. Uroczystość rozpoczęła msza św. odprawiona w kościele Ojców Reformatów. Następnie maturzyści wraz z Dyrekcją, wychowawcami i zaproszonymi gośćmi udali się do Sali gimnastycznej. Tam przemówienie wygłosiła Pani Dyrektor mgr inż. Dorota Wierzbińska – Dubaj oraz przewodniczący Szkolnej Rady Rodziców pan Krzysztof Czubocha. W imieniu maturzystów głos zabrał Michał Florek z kl 5hżp, który podziękował Dyrekcji, wychowawcom i pozostałym nauczycielom za przekazaną wiedzę, wyrozumiałość oraz pomoc w każdej sytuacji. Do absolwentów zostały także skierowane słowa od przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego i klas młodszych. Wręczyła ona również odchodzącym klasom pamiątkowe długopisy, aby przyniosły im szczęście na maturze. Dziewięciu uczniów ukończyło technikum z wyróżnieniem. Otrzymali oni pamiątkowe statuetki oraz upominki, a ich rodzice listy gratulacyjne.

Nagrodzeni absolwenci to: z kl 5 Ta Julia Kubas, Justyna Koziarska, Aleksandra Telesz; z klasy 5 hżp Kamila Tymoczko, Rafał Łach; z kl 5 Ttp Paula Czwałga, Paula Hanejko, Agata Nowak, Julia Szykuła.

Uroczystość zakończył program artystyczny w wykonaniu uczniów z kl 1 Th, 2 Tż, 2 Tt, 1k. Żegnamy gorąco uczniów klas 5, jednocześnie zapraszamy do odwiedzania w przyszłości naszej szkoły oraz do uczestnictwa w jubileuszach ZSSiB i zjazdach absolwentów! Szczęśliwej drogi, już czas…

Uczniowie, którzy ukończyli szkołę z wyróżnieniem:

Julia Kubas

Justyna Koziarska

Aleksandra Telesz

Paula Hanejko

Paula Czwałga

Agata Nowak

Julia Szykuła

Kamila Tymoczko

Rafał Łach

W czasie uroczystej gali wyróżnienia otrzymali uczniowie szczególnie zasłużeni dla społeczności szkolnej

– Justyna Koziarska za wzorową postawę i godne reprezentowanie Szkoły w Poczcie Sztandarowym

– Katarzyna Doskocz za reprezentowanie Szkoły w licznych zawodach sportowych na terenie miasta i powiatu oraz pracę na rzecz klasy

– Arleta Barylak za aktywny udział w tworzeniu mediów społecznościowych ZSSiB

– Wiktoria Lasek za wzorową postawę i aktywny udział w życiu klasy i Szkoły

– Marta Dziedzic za wzorowa postawę, aktywny udział w życiu klasy oraz reprezentowanie Szkoły w olimpiadach na szczeblu ogólnopolskim

– Dawid Czyjt za wzorową postawę i wysoką frekwencję

– Gabriela Wysocka za wzorową postawę i wysoką frekwencję

– Anna Hebdzińska za wzorową postawę i wysoką frekwencję

– Marcin Kuczyński – za pracę na rzecz klasy i szkoły i pełnienie funkcji dowódcy pocztu sztandarowego

– Katarzyna Hryń – za pracę na rzecz klasy i szkoły oraz oprawę wielu uroczystości szkolnych

– Julia Kubas – za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie oraz udział w wielu konkursach i olimpiadach szkolnych i pozaszkolnych

– Aleksandra Telesz – za wzorową frekwencję, bardzo dobre wyniki w nauce i zachowaniu

– Mateusz Czubocha – pracę na rzecz szkoły i działania w ramach Szkoły Promującej Zdrowie

– Motyka Martyna – pracę na rzecz szkoły i działania w ramach Szkoły Promującej Zdrowie

– Wysocka Marcelina- pracę na rzecz szkoły i działania w ramach Szkoły Promującej Zdrowie

– Klaudia Płoszaj- pracę na rzecz szkoły i działania w ramach Szkoły Promującej Zdrowie, udział w centralnym etapie XXVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i zdobycie tytuły finalisty

– Michał Florek – pracę na rzecz szkoły, pełnienie funkcji przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego

– Paweł Grochoła – za pracę na rzecz szkoły i Samorządzie Uczniowskim

– Sławomir Skowronek – za działalność na rzecz szkoły oraz działalność charytatywną

– Paulina Januszkiewicz – za wzorową frekwencję

– Martyna Duczyńska – za wzorową frekwencję

– Katarzyna Magdziak – działalność charytatywną i na rzecz klasy

– Milena Szkolnik- działalność charytatywną i na rzecz klasy

– Patrycja Fudali- działalność charytatywną i na rzecz klasy

– Emilia Mielnicka- działalność charytatywną i na rzecz klasy

– Dobrosława Lenar- działalność charytatywną i na rzecz klasy

– Martyna Matusz- działalność charytatywną i na rzecz klasy

– Wiktoria Zając – działalność charytatywną i na rzecz

Dzień Otwarty w ZSSiB

21 marca to tradycyjnie już Dzień Otwarty we wszystkich szkołach ponadpodstawowych. Ośmioklasiści mają wówczas możliwość zapoznania się z uczniami, kadrą oraz bazą dydaktyczną szkół. Mogą bliżej poznać kierunki nauczania, które one oferują.

ZSSiB do tego szczególnego dnia przygotowuje się profesjonalnie. Każda z grup odwiedzających wówczas naszą szkołę może obejrzeć film promujący kierunki nauczania w naszej szkole, dowiedzieć się wszystkiego o wolontariacie, który prężnie działa w środowisku lokalnym. Swoje podwoje na ten dzień otwierają też poszczególne pracownie, włączając młodzież do różnego rodzaju zadań, quizów, oferując usługi kosmetyczne, fryzjerskie czy po prostu częstując pysznościami przygotowanymi w pracowniach gastronomicznych i cukierniczych.

Mamy nadzieję, że nasza oferta przekona ich do tego, by zdecydować się na naukę w ZSSiB.

Dla wszystkich jest to wyjątkowy dzień, co potwierdzi poniższa fotorelacja.

I Regionalny Kongres Mediatorów Szkolnych i Rówieśniczych W ZSSiB

15 marca 2024 roku w Zespole Szkół Spożywczych i Biznesowych im. Marii Curie – Skłodowskiej w Jarosławiu odbył się I Regionalny Kongres Mediatorów Szkolnych i Rówieśniczych.

Celem kongresu była prezentacja metod rozwiązywania sporów, prezentacja dorobku Szkolnych Klubów Mediatorów Rówieśniczych ZSSiB, oraz integracja środowiska mediatorów rówieśniczych.

Podczas kongresu mediatorzy ZSSiB przedstawili symulację mediacji, następnie warsztaty dla młodzieży z zakresu komunikacji w oparciu o gry komunikacyjne angażujące metody uczenia myślenia, empatii i współpracy.

Na zakończenie odbyły się warsztaty dla młodzieży z zakresu mediacji rówieśniczych prowadzone przez certyfikowanych mediatorów.

W kongresie uczestniczyli:

Podkarpacki Kurator Oświaty – Pani Dorota Nowak-Maluchnik,

Prezes Podkarpackiego Centrum Mediacji – Pan Wiesław Pałka,

starszy wizytator w Kuratorium Oświaty w Rzeszowie – Pani Lucyna Małek-Adamiak,

Inspektor ochrony danych osobowych Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, mediator – Pan Rafał Żelazo,

Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych – Pani Marta Kurpiel,

Dziekan Wydziału Humanistycznego Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Jarosławiu – Pani Magdalena – Leżucha,

Dyrektorzy Nauczyciele i Opiekunowie uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.